Dnia 18.06.2026 odbyła się wizyta przyjaźni przedstawicieli Republiki Bialeńskiej w Mariuszowie w celu ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych z Ludową Republiką Magnifikatu. Przyczyną powtórnego sformalizowania stosunków była zaprzestanie działalności Bialenii w latach 2023-2026. W skład delegacji bialeńskiej wszedł Prezydent Piotr Suworow oraz Minister Spraw Zagranicznych Markus Wettin.
Po uroczystym powitaniu na lotnisku delegacja została przywitana w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta Ludowej Republiki Magnifikatu Tarsycjusza Operara:
Wasze Ekscelencje,
Drodzy Przyjaciele,
Witam Was w Ludowej Republice Magnifikatu.
(...)
Dzisiejsze porozumienie nadaje tej przyjaźni przede wszystkim nowe oblicze prawne, gdyż wszelkie podzielane przez nas wartości i urzeczywistniane latami tradycje przyjaźni magnifikacko-nordackiej są dorobkiem, który nieprzerwanie owocuje co najmniej od 29 września 2018 roku.
(...)
Korzystając z okazji w imieniu Komitetu Centralnego Partii Robotniczej Magnifikatu przekazuję serdeczne pozdrowienia dla tych Bialeńczyków, którzy prowadzeni czerwonymi i zielonymi sztandarami niewzruszenie, bezwzględnie i wiernie pracują w duchu socjalizmu przyczyniając się do umacniania ogólnomikronacyjnego ruchu robotniczego. (...).
Po powitaniu przemówił Prezydent Piotr Suworow:
Wasza Ekscelencjo,
Drodzy Przyjaciele,
Towarzysze!
W imieniu własnym, obecnego tu Ministra Spraw Zagranicznych Markusa Wettina oraz całego Ludu Bialeńskiego, pragnę z całego serca podziękować za tak niezwykle serdeczne, przepełnione braterską gościnnością powitanie. Wizyta w Ludowej Republice Magnifikatu to dla nas moment wyjątkowy.
(...)
Republika Bialeńska i Ludowa Republika Magnifikatu kroczą drogami opartymi na tych samych, fundamentalnych wartościach. Łączy nas głębokie przywiązanie do pełnej suwerenności, prawa narodów do stanowienia o własnym losie oraz bezkompromisowa walka o sprawiedliwość społeczną. W mikroświecie, który tak często boryka się z przejawami imperializmu czy próbami narzucania dominacji, nasz silny sojusz, oparty na partnerskich i równych zasadach, staje się wyraźnym drogowskazem oraz ostoją stabilności. (...)
Po przemówieniach nastąpiło podpisanie Umowy między Ludową Republiką Magnifikatu, a Republiką Bialeńską o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Z inicjatywy Prezydenta Tarsycjusza Operara umowa została poddana w Bialenii publicznej debacie, w której wziął udział Prezydent Piotr Suworow, Minister Markus Wettin i Towarzysz Andrzej Ordyński.
Po podpisaniu umowy odbył się bankiet, w trakcie którego delegacja bialeńska przekazała kolekcjonerskie monety, pióro i znaczki pocztowe z wizerunkiem Ametysta Faradobusa.
Nastomiast Prezydent Tarsycjusz Operar przekazał Bialeńczykom uroczyste pamiątkowe portrety przywódców z podpisami w języku polskim i magnifikackim.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z uroczystości.
Pełny tekst umowy, przemówień oraz przebiegu uroczystości znajduje się pod tym adresem.
Jeśli chcesz zapoznać się z archiwalnymi wiadomościami z historii Ludowej Republiki Magnifikatu
przejdź do zakładek "Aktualności" na górze strony.
